Ezekre figyelj a tavaszi füvesítésnél

2022.04.11

Ezekre figyelj a tavaszi füvesítésnél:


Első lépés a talaj előkészítése:

Fontos, hogy gyommentes, porózus szerkezetű sima felületű talajt alakítsunk ki. Komposzttal vagy egyéb szerves trágyákkal javítsuk a talaj tápanyagtartalmát. Agyagos talaj esetén komposztált marhatrágyával tudjuk javítani a talajszerkezetet.

A második lépés, a megfelelő fűmag kiválasztása:

Árnyékos területre árnyéktűrő magkeveréket válasszunk, míg azon területekre, ahova jellemzően sokat tűz a Nap, inkább a szárazságtűrő magkeveréket. Azokba a kertekbe, ahol a gyepfelület intenzív igénybevételnek van kitéve, háziállatok vagy a kertben játszó gyerekek miatt, oda sport fűmag keveréket válasszunk, ez jobban bírja a taposást. 

Ugyanakkor az is szempont, hogy van e öntözőrendszer avagy nincs. Ha nincs, akkor lesz-e öntözve a terület, vagy nem. Ha nem lesz öntözve a terület, akkor a szárazságtűrő magkeveréket válasszunk.

A harmadik lépés a vetés:

Mindenféleképpen olvassuk el a fűmagon szereplő négyzetméter / gramm ajánlást, és tartsuk is azt be! Ha túl ritkán vetjük, az orvosolható egy felülvetéssel, de ha túl sűrűn, akkor az az új fű fejlődésében okoz problémákat.

A negyedik lépés az indító trágyázás:

Az indító trágyázásnál a fiatal, gyenge fű számára könnyen és azonnal felvehető tápanyag biztosítása a cél. Erre a legegyszerűbb a kifejezetten erre a célra kapható starter trágyák használata.

A nem burkolt műtrágyák és a nem komposztált szerves trágyák esetén mindig tartsuk be az adagolást, különben kiégetheti a füvet.

Az ötödik lépés az alapos áztató öntözés:

Vetés és trágyázás után alaposan öntözzük be a területet, mert az elkövetkezendő két hétben nem szabad, hogy a mag kiszáradjon, ellenkező esetben a csírázási folyamat megáll, és a mag elpusztul.

Az első fű tüskék megjelenése:

Ez az a pont, amikor az új gyepfelületünk a legsérülékenyebb! Most nem szabad rálépni, rámenni. A zsenge kis fűszálkezdemények nagyon könnyen eltörhetnek, és ha ez megtörténik, akkor az a szál jó eséllyel el is pusztul.

Az első nyírás:

Ha az új fű elérte a 10 cm magasságot, akkor lehet az egyharmados szabály alapján jó éles fűnyíróval lenyírni. Ekkor már rá lehet lépni.

Az egyharmados szabály:

A fű magasságának egyszerre csak a felső egyharmadát vágjuk le, így csökkenthető az okozott stressz, így lesz sűrű tömött gyepünk kevesebb száraz szállal.

Ez a szabály nem csak az új vetésnél, de általánosságban a fűnyírásnál alkalmazandó!


Ha pedig mindezt szeretnéd inkább szakértő kezekre bízni, akkor keress minket!