Megkezdődött a parlagfű szezon!

2021.07.24

Megkezdődött a parlagfű szezon!

A parlagfű elleni védekezés nem csak a pollenre allergiások miatti jóindulatunk, hanem törvényi kötelezettségünk is.

Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény értelmében a földhasználó köteles az ingatlanon (magán vagy társasházi egyaránt) a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani. A jogszabály 2019-ben módosult, vagyis szigorította a parlagfűvel szembeni védekezési kötelezettséget: a földhasználók egész évben kötelesek megakadályozni a parlagfű virágzását, így csökkentve a pollenterhelést és meggátolva a növényeket a szaporodásban.

A jogszabály-változtatást többek között az indokolta, hogy a parlagfű igen eredményesen alkalmazkodik a Kárpát-medence időjárási viszonyaihoz, emiatt képes volt megfelelő időjárási körülmények között az eddig ismert virágzási időszaknál előbb is virágot hozni. Ennek eredményeképpen a virágzási periódusa - és így az ellene történő védekezés - is hosszabb időtávot érint.

Mit tehetünk ellene? 

Ha már kikelt a növény, akkor kézi gyomlálással vagy kapálással védekezhetünk, ha tömegesen nagy mennyiségben nő, akkor fűnyíróval vagy kaszálással. 

Elsődleges célunk, hogy a növény ne tudjon virágba borulni és a magját szétszórni. 

Ha ezt egész évben megtettük, még mindig nem garancia, hogy jövőre sem lesz parlagfű a kertünkben, mivel a magjai akár 30 évig is csíraképesek, és egy tő növény 40.000 - 60.000 magot is teremhet.