Most bátran lehet nyírni, metszeni, ifjítani!
Eljött az ideje a megszaladt, túlnőtt vagy idős növények visszavágásának, ifjításának.
Az tél megkérdőjelezhetetlenül betette a lábát a kertbe, ezt
növényeink is érzik, tudják.
Mostanra már alig van olyan lombhullató, ami ne dobta volna le az összes
levelét, és ne tért volna nyugovóra.
Ilyenkor van itt az ideje, hogy a megszaladt sövényt visszavágjuk arra a méretre, amit eredetileg megálmodtunk neki. A fáinkat, cserjéinket is most ideális megmetszeni. Mostanra növényeink nedvkeringése leállt, így a drasztikus visszavágást, "csonkítást" is elviselik. Majd tavasszal, mikor a nedvkeringésük ismét beindul, újult erővel, élettől telve kezdenek majd újra hajtani. Hogyan lássunk neki?
Figyeljünk rá, hogy a kerti munkához megfelelően legyünk felöltözve, ne fázzunk meg a hidegben! Másrészt apróság, de nagyon fontos, hogy metszéskor a növények közti váltás alkalmával mindig fertőtlenítsük a metszőollót, ágvágót, fűrészt! Ha valamelyik növény esetleg fertőzött, beteg, akkor ne vigyük tovább a fertőzést a többi növényünkre.
A legfontosabb, hogy a metszés alapszabályait tartsuk be:
- Használjunk olyan metszőollót, ami éles, pontosan vág, nem roncsolja a vágási felületet és az ötvenedik vágás után sem fáj tőle a kezünk.
- A magasan lévő ágak vágásához használjunk állítható hosszúságú ágvágó ollót, vagy magassági ágvágó ollót.
- A vastagabb ágak eltávolításához használjunk egykezes ágfűrészt.
- Ha kell, használjunk létrát.
Ilyenkor tetemes mennyiségű gally keletkezik, amivel bizony nem könnyű mit kezdeni. Az önkormányzatok már nem viszik el a kihelyezett zöldhulladékot, és már égetni sem lehet. A legegyszerűbb megoldás, ha összevágjuk kezelhető méretűre és eltesszük valahova, csapadéktól védett helyre kiszáradni, majd a nyári bográcsozások - sütögetések alkalmával eltüzeljük. A másik megoldás, hogy ágdarálóval ledaráljuk, és már mehet is a komposztra.

